Gondoly – Nejromantičtější plavba na světě
Gondola je dřevěná loďka, která se používá hlavně v Benátském zálivu. Gondoly slouží hlavně k přepravě osob, ale někdy také k přepravě materiálu.
Obsah
Gondoly a jejich historie
O původu slova Gondola existuje několik teorií, ale žádná se zatím nepotvrdila. Ostatně není ani zřejmé, kdy lidé v Benátkách začali Gondoly používat. Podle obrazů z 15. století je jasné, že v této době už Gondoly brázdily kanály Benátek, ale pravděpodobně se využívaly ještě dříve.
V 16. století si město gondol již považovalo a začalo mluvit do toho jak má taková gondola vypadat. Do té doby zdobily Gondoly pestré barvy, ale v 16. století bylo rozhodnuto, že všechny Gondoly budou černé. Krom barvy se definovalo v průběhu staletí ještě několik dalších parametrů, jako například rozměry. Jsou zde jisté tolerance, takže nejsou úplně všechny stejné, ale na první pohled uvidíte, že se všechny podobají.
Do 20. století byla Gondola jedinou variantou jak se v Benátském zálivu pohybovat. Díky tomu vlastnil Gondolu doslova kde kdo a odhadem jich zde plulo až 10.000.
Gondoly dnes
V 20. století se lodní doprava v Benátkách motorizovala a Gondoly postupně ztratily svůj význam. Z původních 10.000 Gondol jich zůstalo pouze cca 500 a většina z nich slouží pro luxusní přepravu turistů po Benátkách.
Popis Gondoly
Díky tomu, že se v minulosti úřady postaraly o definici pravidel, jak má Gongola vypadat, tak se její historická podoba oproti současné příliš neliší. V minulosti měla většina Gondol malou kabinku pro cestující, což dnešní Gondoly nemají. Je to dáno tím, že dříve většina Gondol sloužila pro přepravu a dnes jsou atrakcí, ze které návštěvníci chtějí vidět krásy Benátek.
Technická specifikace Gondoly
- Délka – 10,8 metrů
- Šířka – 1,4 metrů
- Hmotnost – 700 kg
- Ručně obráběné kusy dřeva – konktrétně 280 kusů
- Počet druhů dřeva – 8 (lípa, dub, mahagon, ořech, třešeň, jedle, modřín a jilm)
- Ornament na přední části lodi – může být z mosazi, nerezové oceli nebo hliníku
- Ornament má za úkol vyrovnat váhu gondoliéra
- Cena – 35.000 euro
Každá Gondola má svého Gondoliéra
Gondoliéra nemůže dělat každý. Tato profese je už po staletí v Benátkách řízena cechem a počet licencí je omezen. V současné době je jich méně, než 500. Licence se uděluje po odborné přípravě, která znamená asi 400 hodin během půl roku a je ukončena závěrečnou zkouškou.
Možná čekáte, že se jedná o zkoušku podobnou té naší v autoškole. Ale závěrečná zkouška není pouze z ovládání Gondoly. Zájemci o licenci se testují z komplexních znalostí o Benátkách a to včetně bohaté historie tohoto krásného města. Krom znalostí o Benátkách zkouška obsahuje přezkoušení z cizích jazyků a také z dobrého vystupování.
Teď se Vám to bude zdát asi až příliš složité oproti naší zkoušce v autoškole, ale město si chce pohlídat, kdo ho v Gondole bude reprezentovat. Vzhledem k tomu, že svezení na Gondole je poměrně drahou záležitostí (cca 80 euro/40 minut jízdy), tak si pracovitý Gondoliér přijde i 10.000 euro měsíčně, což znamená výdělek cca 250.00 kč.
docela drahé svezení, ale co naděláte
Pingback:Jezero Bled – ostrov Bled a hrad nad jezerem - Panda1709.com