Dopady sucha – jaké jsou a jak se suchem bojovat?
Dopady sucha jsou v posledních měsících jedním z velmi diskutovaných témat. Milovníci tropů poslední roky možná jásají, ale i tak je potřeba si uvědomit, že současná situace začíná být pomalu alarmující. Pojďme si shrnout fakta za posledních několik měsíců.
Dopady sucha na stromy
Loňský rok byl na srážky poměrně chudý, což je možné zjistit na stránkách českého hydrometeorologického ústavu – všechny kraje byly hluboce pod normálem, co se úhrnu srážek týče. Nedostatečná vláha se podepsala zejména na flóře, což dokazují obrovské škody na lesních porostech. Ano, v loňském roce škody napáchal zejména kůrovec, ale pokud by stromy měly dostatek vláhy, tak by měly i sílu s kůrovcem bojovat a škody by nebyly tak rozsáhlé. Letos zase museli hasiči bojovat s velkým požárem lesa okolo Plzně, o několik dní později i na Novojičínsku. Kdyby nebyla země tolik vyprahlá, ani škody by nebyly tak velké. Tohle všechno jsou tedy dopady sucha.
Díky nedostatku vláhy uschlo mnoho stromů např. i v různých městských částech, a nejedná se o nějaké malé a nově zasazené stromy, ale především o větší (potřebují více vláhy než menší, a té se jim nedostává). Sucho pravděpodobně pocítí i sadaři, neboť bez vody nebude pravděpodobně ani velká úroda ovoce…
Dopady sucha na traviny
Kromě stromů sucho ohrožuje i traviny. Zvířata spásající louky, budou mít brzo nedostatek potravy. Problém pocítí zejména farmáři, jejichž zvířata nemají možnost za potravou „migrovat“ tak, jako volně žijící zvěř. A zároveň tato zvířata potřebují přes zimní měsíce seno, které bude, někde už i je, nedostatkovým „zbožím“. Hrozí tedy vybíjení stád, případně umírání divoké zvěře kvůli nedostatku potravy. Nejen lesům, ale i loukám hrozí daleko větší riziko vznícení a požár se může po vyprahlé zemi šířit rychlostí blesku.
Dopady sucha na vodní zdroje
Kromě výše zmíněných problémů s nedostatkem potravy patří mezi dopady sucha i problém s vodou jako takovou. Pokud nebude dostatečně pršet, budou se snižovat hladiny řek, menší potůčky mohou vyschnout úplně. Sucho se také projeví na úbytku podzemních vod. To vše bude znamenat velký problém pro všechny živočichy, člověka nevyjímaje. Už loni byl zaznamenán v letních měsících nadměrný úhyn ryb kvůli přehřívání vodních ploch (menší hloubka vodních ploch způsobí i ohřívání vody na vyšší stupně, než bývá obvyklé). Rybám tedy hrozí úhyn kvůli nedostatku kyslíku ve vodě (příliš teplá ho neobsahuje tolik, co studenější), ostatním živočichům zase hrozí dehydratace a následně až smrt. Proto bychom měli opravdu zbystřit a začít s tímto problémem něco dělat. Momentálně je totiž sucho poměrně velká hrozba nejen pro naši republiku.
Jak se dá bojovat se suchem?
Říká se, že počasí se ovlivnit nedá, ale…Všechno souvisí se vším, proto je potřeba se pořádně zamyslet, co děláme špatně a jak bychom to mohli napravit. V první řadě je potřeba zdroje vody (především pitné) neznečišťovat. Dále by bylo vhodné vodu v krajině zadržovat, a ne ji hnát pryč. Uměle vytvářená koryta řek, která jsou narovnaná, rozhodně nepomáhají k zadržování vody v krajině, ba naopak. Stejně tak kácení stromů podél řek – stromy zadržují opravdu velké množství vody, jsou i takovou menší protipovodňovou bariérou. Také by se daly vybudovat určité rezervace, kde by se pomohlo přírodě vytvořit účinné „lapače“ vody – jezírka a různé cestičky, kudy si může plynout. A pak je také potřeba změnit způsob, jakým se hospodaří jak na polích, tak v lesích a na loukách. Opravdu je potřeba všude pěstovat řepku, která je tak chemická, až to bolí? Ale o tom zase jindy 🙂
Nápadů na boj se suchem bude určitě mnohem víc, pokud nějaký máte a chcete se s námi o něj podělit, neváhejte nám zanechat komentář. Budeme se na ně těšit!
hrůza hrůza co víc k tomu napsat
pěkně napsáno, ale prostě krutá realita. na zahradě mám taky uschlé stromy a to jsem zaléval