Dolomity – nejkrásnější hory na světě

Dolomity v Itálii sice nejsou nejvyšší hory a na pohoří jako Himálaje nebo Andy se dívají vlastně z nížin, ale přesto jedno významné „nej“ mají. Co se týče krásy, jde o jednoznačně ty nejkrásnější hory na světě.

Dolomity jsou slavné nejen v Evropě, ale po celém světě. Od roku 2009 je tato část Alp dokonce zapsaná na seznamech světového dědictví UNESCO. Zápis do světového dědictví zařídil těmto unikátním horským masívům ještě větší pozornost. Již dříve patřila tato část Alp k nejnavštěvovanějším, ale od zápisu od UNESCO sem ve velkém začalo jezdit ještě více návštěvníků hlavně z Asie.

Dolomity a jejich vápencové stěny přes 1000 metrů

V Dolomitech najdete mnoho skal, skalních věží a náhorních plošin, ale oko návštěvníka nejdříve zaujme barva skal. Barva je způsobená vápencem, který je v kontrastu s okolními lesy a loukami pod nimi.

Na území, které patří na seznam UNESCO, najdete mnoho skalních stěn přes 1000 metrů a některé dosahují dokonce výšky 1600 metrů, díky čemuž patří mezi nejvyšší vápencové stěny na světě.

Dolomity a jejich geologický původ

Více než 90.000 hektarů naprosto unikátního horského terénu má původ asi 250 miliónů let zpět, kdy byla tato hornina ve formě mořských sedimentů a korálů. Tato hornina byla před asi 65 milióny let zvednuta pomocí různých tektonických událostí. Jde o stejnou dobu, kdy vznikly celé Alpy. Unikátnost Dolomit spočívá hlavně v zbarvení zdejších skal. Jde o bledě zbarvený vápenec.

Podle čeho dostaly své jméno?

Naprostá většina Alp je rozdělena na celky, které nesou jméno Alpy ve svém názvu. Dolomity jsou v tomto výjimkou. Hory byly pojmenovány podle Francouze Dododat Tancrè de Gratet de Dolomieu (1750-1801), který si dal práci s identifikací chemického složení zdejšího kamene. Díky tomu bylo vědecky podloženo, že se tyto hory liší od všech ostatních kolem.

Dolomity místo vzniku prvních ferrat

Italsky také „via Ferrata“ (jištěná cesta) – jde o horskou cesty vybavenou ocelovým lanem, žebříky, kotvami nebo mosty díky, kterým můžete překonat cesty, které by se Vám bez těchto jistících prvků překonat jen tak nepovedlo. Bez těchto jistících prvků by šlo hlavně o extrémně nebezpečnou cestu. Ferraty – jištěné cesty – jsou naprosto unikátní způsob, jak může kolmou skálu překonat i méně zkušený lezec.

Historicky pocházejí první zmínky o jištěných cestách na vrchol hor již z roku 1492 z Francie, kdy se pomocí uměle vybudovaného žebříku dobýval vrchol hory Mont Aguille. Možná i díky

podobnosti Mont Aguille s vrcholky Dolomit se další jištěné cesty stavěly právě tady. Vzhledem k tomu, že slovo turistika v 15. století ani neexistovalo, tak šlo většinou o jistící prvky menší životnosti, takže se z nich dochovalo jen minimum, které stejně dnes není použitelné. Přesto je místní obyvatelé často používají jako důkaz k tomu, že právě v Dolomitech začala horská turistika, jak ji známe v dnešní podobě.

Dolomity a první ferrata

První oficiální ferrata v Itálii vznikla jak jinak než v Dolomitech. Šlo o jištěnou cestu na vrchol Cima Brenta 3150 m.n.m. (hora se nachází asi 50 km na sever od jezera Garda). Hora Cima Brenta byla poprvé zdolána v roce 1871 a hned v roce 1880, zde byla na krásné východní straně hory postavená první ferrata v Itálii. Ferrata byla od svého prvopočátku komerčně využívána. Horští vůdci se brali své klienty, a protože tato krásná skála přitahovala stále více pozornosti, tak zde byla postavena jištěná cesta, která přístup umožnila i méně zdatným návštěvníkům.

Dolomity a ferraty v dobách válek

Ihned po první ferratě vzniklo mnoho dalších a jejich rozvoj ještě více podpořila válka. Právě k přepravě materiálu a vojsk v těžko přístupných terénech se ukázaly jištěné cesty jako naprosto zásadní. Kdo měl přístup tam, kde se jiný nedostal, tak měl velkou výhodu v boji. V Dolomitech se bojovalo hlavně v První světové válce a mnoho jistících prvků se zde vybudovalo právě v dobách, kdy byla tato oblast obsazena vojskem.

Dolomity a jejich nejlepší ferraty

Ferrata Col dei Bos – Ferrata degli Alpini (obtížnost C)

Ferrata Col dei Bos – (někdy se také uvádí název: Ferrata degli Alpini) je další ferratou, která se nachází v místech, kde se v První světové válce tvrdě bojovalo.

I když ferraty mají v této oblasti velkou tradici, tak Col dei Bos vznikla poměrně nedávno. Oficiálně byla otevřena v roce 2008 a ihned se stala jednou z nejoblíbenějších v oblasti.

Dolomity a jejich nejvyšší hora Marmolada (3343 m.n.m.)

Opravdu krásná hora stejně jako její okolí. Marmolada se nachází uprostřed těch nejkrásnějších Dolomitských skal. Celý masiv se skládá hned z několika vrcholů: Punta Penia (3343 m.n.m.), Punta Rocca (3309 m.n.m.), Punta Ombretta (3230 m.n.m.), Monte Serauta (3069 m.n.m.), a Pizzo Serauta (3035 m.n.m.). V létě lze na vrchol vystoupit pěšky a v zimě zde funguje sjezdovka, která patří mezi nejoblíbenější v Itálii.

Ferrata Marmolada západním hřebenem (3343 m.n.m.) (obtížnost B)

Chcete zdolat „Královnu Dolomit“ západním hřebenem? Tato ferrata Vám tento nezapomenutelný zážitek umožní. Cesta na vrchol je opravdu zážitkem, na který jen tak nezapomenete. Cesta obsahuje výhled z lanovky, stoupání, nádherné výhledy, ledovcovou turistiku a samozřejmě ferratu. Podrobný článek Ferrata: Marmolada západním hřebenem.

Ferrata Meisules, Piz Selva (2940 m.n.m.) (obtížnost C)

Patří mezi nejstarší ferraty v oblasti Dolomit. Její původ se datuje až do roku 1912 a patří mezi náročnější ferraty. Pokud se rozhodnete projít si tuto náročnou trasu, tak jako zaslouženou odměnu dostanete jedny z nejkrásnějších výhledů v Alpách vůbec. Podrobný článek Ferrata Meisules, Piz Selva.

Ferrata delle Trincee, Mesola (2727 m.n.m.) (Obtížnost D)

Ferrata delle Trincee je jedna z nejkrásnějších a také jedna z nejobtížnějších. Jde o další ferratu v centrální části Dolomit poblíž jejich nejvyšší hory Marmolada. Tentokrát se vydáte na druhou stranu jezera Lago di Fedaia, než se nachází Marmolada. Mimo nádherných výhledů a lezeckého zážitku, Vás tentokrát čeká i trochu historie a dobrodružství v podobě dvou tunelů, které pocházejí z dob První světové války. Delší z tunelů má 300 metrů, takže si mimo ferratového vybavení nezapomeňte přibalit čelovku. Podrobný článek Ferrata delle Trincee.

Dolomity – nejkrásnější jednoduché výlety

Stezka Adolfa Munkela

Stezka Adolfa Munkela je jednou z nejpozoruhodnějších v Dolomitech. Jde o jednodenní výlet, který není náročný a můžete ho jít i s malými dětmi. Dá se říct, že za minimum úsilí uvidíte krásné scenérie, takže poměr cena/výkon se Vám bude jistě zamlouvat. Podrobný článek Stezka Adolfa Munkela.

Seceda – Pieralongia – Col Raiser – St.-Jakobs-Kirche

Trasa Staint Ulrich – Seceda – Pieralongia – Col Raiser – St.-Jakobs-Kirche – Saint Ulrich je bezpochyby jeden z nejkrásnějších jednodenních výletů v Dolomitech. Pokud hledáte celodenní výlet, kde se moc nenadřete a uvidíte toho hodně, tak si můžete do Vašich plánů zařadit právě tuto trasu. Podrobný článek o trase Seceda – Pieralongia – Col Raiser – St.-Jakobs-Kirche.

Tři štíty

Tři štíty (anglicky: Three peaks, italsky: Tre Cime di Lavaredo) – jedno z nejznámějších míst celých Dolomit, které chce navštívit asi každý milovník hor. Tento výlet najdete v prakticky každém průvodci po Dolomitech. Sláva a kouzlo tohoto místa jsou mu nakonec lehce na obtíž. Hlavně v dobách prázdnin jsou turistické cesty v okolí Třech štítů plné turistů a jinak dokonalé místo se bohužel mění v rušnou cestu srovnatelnou s průchodem po Václavském náměstí. Podrobný článek o procházce kolem tohoto skalního útvaru.

Okruh kolem jezera Lago di Braies

Lago di Braies známé také jako Pragser Widlsee je často označované za nejkrásnější horské jezero v Evropě. Další podobná jezera se nacházejí v Kanadě v Skalnatých horách (například Lake Louise). Naprosto nenáročná procházka kolem jednoho z nejkrásnějších horských jezer na světě. Podrobný článek Okruh kolem Lago di Braies.

Cinque Torri

Cinque Torri – lze do češtiny přeložit jako „Pět věží“. Jde o jedno z nejúchvatnějších míst Dolomit. Najdete ho u silnice SR48, která vede z města Cortina dApezzo přes sedlo Passo Falzarego do městečka Arraba. K věžím vedou dvě jednoduché cesty a minimálně ta lanovkou splňuje požadavky minimální náročnosti téměř pro všechny. Podrobný článek Cinque Torri.

Nejkrásnější horské chaty Dolomit

Nejkrásnější horské chaty Dolomit se poslední dobou staly oblíbeným cílem turistů. Vzhledem k tomu, že v Dolomitech je zakázáno nocovat venku, tak se více denní výlety po Dolomitech staly výlety z chaty na chatu. Naštěstí zde najdete dostatek chat, které nabízí slušné služby. Slušné služby je myšleno vzhledem k jejich nadmořské výšce a dostupnosti.

Následující řádky Vás provedou tím nejlepším z horských chat, co tyto nádherné hory nabízí.

Nejkrásnější horské chaty Dolomit – Rifugio Nuvolau

Chata Rifugio Nuvolau stojí na stovky metrů vysokém útesu, a pokud máte závratě, tak se Vám tato chata nebude zrovna zamlouvat. V případě, že si budete užívat tento nezapomenutelný výhled, pak jste našli tu nejlepší chatu pro Vás. Podrobný článek Rifugio Nuvolau.

Nejkrásnější horské chaty Dolomit – Rifugio Locatelli (Dreizinnehutte)

Chata Rifugio Locatelli (celý název: Rifugio Antonio Locatelli, německý název: Dreizinnehutte) – se nachází v Národním parku Tre Cime a jde o asi nejznámější horskou chatu v Dolomitech. Podrobný článek o Rifugio Locatelli (Dreizinnehutte).

Nejkrásnější horské chaty Dolomit – Rifugio Re Alberto Primero (Gartlhütte)

Rifugio Re Alberto Primero (Gartlhütte) – místo kde se nachází tato nádherná chata, vypadá opravdu dramaticky. Chata je doslova obklíčena okolními štíty. Nejznámějším a nejfotografovanějším je Vajolet. Pokud budete mít štěstí a dojedete sem na začátku sezony, tak se Vám možná poštěstí vyfotografovat Vajolet v odrazu jezírka u chaty. Podrobný článek Rifugio Re Alberto Primero.

Nejkrásnější horské chaty Dolomit – Geisleralm – Malga Geisler (Malga Geislerarm)

Chata Malga Geislerarm je další chatou krasnou chatou, která v tomto seznamu nemůže chybět. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších chat v Dolomitech, která je součástí údolí Val di Funes. Podrobný článek o Malga Geisler.

Nejkrásnější horské chaty Dolomit – Rifugio Alpe Di Tires (Tierseralphütte)

Chata Rifugio Alpe De Tires (německy: Tierseralphütte) – díky viditelné modernizaci jde o jednu z nejkrásnějších chat v Dolomitech. Pokud hledáte moderní ubytování na krásném místě, tak jste zde správně.

Chata je sice vzdálená od nejbližší silnice, ale přesto sem zavítá mnoho návštěvníků. První skupina turistů se přijde kvůli ferratě Sentiero Massilimiano a druhá prochází Dolomity způsobem zvaným „od chaty k chatě“. Podrobný článek Rifugio Alpe Di Tires.

Nejkrásnější horské chaty Dolomit – Rifugio Fonda Savio

Chata Rifugio Fonda Savio se nachází v blízkosti Národního parku Tre Cime u skalních věží Cima Cadin. V blízkosti chaty najdete ferratu Merlone a také známá cesta skrz Dolomity z chaty na chatu Alta Via 4.

Jak se sem dostanete?
  • Z parkoviště od Lago D’Antorno půjdete necelé 2 hodiny.
  • Chata je přes léto otevřená od poloviny června do konce září.
  • Cena za noc 53 euro (informace z roku 2017)
  • GPS souřadnice: 46.5852842N, 12.2874083E

Nejkrásnější horské chaty Dolomit – Rifugio Lorenzi

Celým názvem Refuge Guido Lorenzi – Dříve oblíbená chata byla v roce 2016 uzavřena společně s lanovkou od chaty Rifugio Son Forca. Uzavření chaty a lanovky komplikuje přístup k ferratě Marino Bianchi.

To že byla chata uzavřena, nic nemění na kouzlu místa, na kterém se nachází.

Jak se k chatě dostanete?

Po uzavření zmíněné lanovky je nejjednodušší přístup k chatě přes ferratu Ivano Dibona, což je v současnosti jediná oficiální trasa, která k chatě vede, ale používá se také neznačená cesta suťoviskem, kterou používají hlavně návštěvníci směřující od parkoviště Rio Gere.

GPS souřadnice: 46.5830289N, 12.1935761E

Dolomity – nejlepší vícedenní trasy

D
Vícedenní trasy – mapa Dolomity (zdroj: cicerone.co. uk)

Dolomites Alta Via 1

Dolomites Alta Via 1 (můžete se setkat i několika dalšími názvy: Alta Via Uno, AV1, High route one, High Route of Dolomites, Dolomiten Hohenweg 1, ) – Jedna z nejkrásnějších turistických cest v Dolomitech. Jde o 120 km dlouhou pěší trasu, které se většinou plánuje na 8 dní chůze (7 nocí). Cestou překonáte převýšení více než 6700 metrů, ale nastoupené metry budou stát rozhodně zato. Podrobný článek Dolomites Alta Via 1.

Dolomites Alta Via 2

Dolomites Alta Via 2 (můžete se setkat i několika dalšími názvy: Alta Via Uno, AV2, High route two, High Route of Dolomites, Dolomiten Hohenweg 2) – krásná trasa jížním Tyrolskem, která začíná v Itálii ve městečku Brixen (Bressanone) a po cca 160 km končí v Croce d’Aune. Cesta vede přes nejvyšší hory Dolomit a v blízkosti nejvyššího vrcholu Marmolada (3343 m.n.m.). Podrobný článek Dolomites Alta via 2.

Dolomites Alta Via 3

Dolomites Alta Via 3 (můžete se setkat i několika dalšími názvy: Alta Via dei Silenzi, AV3, High route three, High Route of Dolomites, Dolomiten Hohenweg 3) – jedna z šesti vícedenních tras v Dolomitech, které jsou značeny ve většině map a chodí se stylem zvaným „hut to hut“ – „z chaty na chatu“ (pro oživení se někdy spí v bivaku). Oživení znamená, že není jiná možnost – odměnou Vám pak je ještě hezčí nedotčená horská krajina. Podrobný článek Dolomites Alta via 3.

Dolomites Alta Via 4

Dolomites Alta Via 4 – asi 65 km dlouhá procházka typu „z chaty na chatu“, jednou z nejkrásnějších částí Dolomit a to včetně Třech štítů (Tre Cime di Lavaredo) a chaty Rifugio Locatelli. Podrobný článek Dolomites Alta Via 4.

Dolomites Alta Via 5

Dolomites Alta Via 5 – další vícedenní oblíbený treck v Dolomitech. Jde o náročnější trasu, než jsou cesty pojmenované Dolomites Alta Via 1-4., která vede skrz izolované části hor. Ujdete více než 80 km, budete potřebovat ferratové vybavení a hlavně vytrvalost, která se Vám hodí na každou vícedenní horskou cestu. Podrobný článek Dolomites Alta Via 5.

Dolomites Alta Via 6

Dolomites Alta Via 6 – poslední vícedenní trasa naplánovaná v Dolomitech přímo od italského turistického klubu, který se stará o značení turistických tras v Itálii. Jde o náročnou trasu o délce cca 180 km, kterou pravděpodobně půjdete 11 dní (cca 75 hodin chůze) a budete se pohybovat i v nadmořské výšce 2400 m.n.m. Podrobný článek Dolomites Alta Via 6.

Dolomity – praktické rady

  • Nejlepší čas, kdy můžete Dolomity navštívit je v letním období červen – září (pokud můžete a chcete se vyhnout největším davům, vyhněte se období letních prázdnin červenec a srpen)
  • V případě, že zde strávíte méně než týden, tak si dobře vybírejte, kam se půjdete podívat – je opravdu z čeho vybírat
  • Karty hostů nabízí většina hotelů v Dolomitech – proto je neváhejte využít při parkování a jako vstupné na lanovky. Nevyřeší to sice někdy vysoké náklady, ale pár euro se Vám díky tomu povede jistě ušetřit
  • Karta Val Gardena nebo karta Cortina – v případě, že zde strávíte více času, tak můžete uvažovat o zakoupení těchto karet. Jedná se karty, které Vám poskytují slevy na lanovky – zda se Vám karta vyplatí nebo je hodně individuální – ideálně potřebujete vědět, kolikrát a kam pojedete lanovkou.
  • Parkování – problémy s parkováním lze vyřešit docela jednoduše tím, že si ráno přivstanete.
  • Turistické hole – někomu sice při chůzi překáží, což je i můj případ, ale určitě je ocení Ti, kteří mají slabší kolena.
  • Ochrana před deštěm – v Itálii toho v letních měsících sice moc nenaprší a možná si říkáte, že to bude jen dobře, když zmoknete v těch 33 °C, ale asi nechcete, aby zmokl Váš mobil, foťák nebo doklady. Proto dbejte na to, ať můžete zabalit třeba jen do igelitky alespoň to nejdůležitější.

Dolomity – bezpečnost

  • Odpolední bouřky – pokud v Dolomitech prší, tak většinou odpoledne. Jestliže chcete mít větší šanci na pěkné počasí, tak je dobré vyjít brzy ráno.
  • Nezapomínejte na mobil – uprostřed krásné přírody máte možná chuť být aspoň chvilku offline, ale mobil Vám může zachránit v nejhorších případech i život, tak si ho třeba vypněte, ale rozhodně nenechávejte na hotelu.
  • Papírová mapa – ano vím o tom, že v tomto tisíciletí má každý data a GPS v mobilu, ale může Vám dojít baterka nebo se dostanete mimo signál a pak papírovou mapu oceníte. Ostatně lidí, co se zde ztratí, podle horské služby rok od roku přibývá i když jdou technologie kupředu.
  • Dostatek vody sebou – to platí asi pro všechny horské procházky

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

27 komentářů: „Dolomity – nejkrásnější hory na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *