Znečišťování planety – jak to eliminovat?
Téma znečišťování planety se konečně dostává v posledních měsících, možná spíše i letech, do povědomí i širší veřejnosti. Stále častěji se objevují informace o tom, jak si my, lidé, znečišťujeme planetu. Přitom Země je jediné místo, kde jsme schopni přežít. Možná by zde někdo namítl, že vědci objevili známky života i na jiných planetách, ale…. Je vlastně ještě možné odvrátit hrozbu postupného vymírání jednotlivých rostlinných a živočišných druhů (to se týká i nás lidí)? Stále věříme, že pokud se společnost vzpamatuje a začne doopravdy něco prospěšného pro planetu dělat, tak ano.
Jak globálně zamezit znečišťování planety?
Tento proces nebude jednoduchý, ale čím dříve začneme, tím lépe. Je důležité, nejen aby každý začal sám u sebe, ale také, aby veřejnoprávní instituce (národní a nadnárodní organizace) dohlížely na dodržování určitých pravidel – tříděním odpadu počínaje a nevypouštěním škodlivých látek do ovzduší a vod konče.
Pokud bychom se na znečišťování podívali plošně, tak velký problém podle nás představují velké rozvojové země (Indie, Bangladéš, Vietnam aj.). Tyto země totiž stále nemají rozvinuté principy ochrany životního prostředí a žije tam obrovské množství lidí. A ještě ke všemu se tam přesunula průmyslová výroba (je to levnější nejen díky levné pracovní síle, ale i díky tomu, že se tam nemusí dodržovat tak přísná pravidla ochrany životního prostředí, jako např. v Evropě). Zde je potřeba, aby mezinárodní organizace zasáhly a zavedly podobné standardy, jaké jsou v rozvinutých zemích, které si tuto problematiku uvědomují (př. severské státy).
Možnosti zmírnění znečišťování planety u nás
Ale nechoďme pro negativní příklady jen do rozvojových zemí. Proč se v ČR stále používá tolik jednorázových plastů? K čemu jsou potřeba mikrotenová sáčky v supermarketech (když stěží vydrží 1 použití)? Zde je pozitivní, že už se pracuje na jejich eliminaci. Proč se prodávají minerální vody či jiné nápoje převážně v pet lahvích a ne ve skle? Ano, je to „nerozbitné balení“, ale potom najdeme „petky“ na zemi i při procházce v lese. Pokud se dají recyklovat (měly by, když jsou téměř všude kontejnery, do kterých se mají házet), tak je možnost, aby na ně řetězce uvalily vratnou zálohu (jako např. na lahve od piva). Věříme, že pak by se pet lahve už jen tak někde zbytečně neválely. Protože by se vždycky našel někdo, kdo je rád vrátí 🙂
A podobně by to mohlo fungovat s kelímky od jogurtu a s obaly na potraviny (např. maso). Jogurty by navíc klidně mohly být primárně ve skle, které se vrátí a znovu použije. Kromě potravin se tento problém týká také různých pracích a čistících prostředků, které jsou baleny v plastu. Naštěstí už se někde objevují bezobalové obchody, kterým velmi fandíme!
Co může udělat prostý jedinec?
I když jednotlivec nemá takovou vyjednávací sílu, jako mezinárodní instituce, přesto zde nějaké možnosti jsou. Kromě toho, že budeme všichni co nejpečlivěji třídit odpad, tak můžeme například podporovat místní prodejce a zemědělce (díky snížení dovozu se sníží emise apod.). Není tím myšleno zanevřít na zahraniční obchod a konkurenci, ale pokud budeme dbát na to, odkud výrobky pocházejí a jestli byly vyrobeny co nejvíce eko cestou, můžeme tím planetě pomoci. Existuje mnoho firem, které se snaží vyrábět své produkty ekologicky. Často jsou takové produkty o něco dražší, ale pokud člověk nežije od výplaty k výplatě a ze dne na den, tak se vyplatí tyto firmy podpořit.
Zároveň je fajn, pokud je možné v domácnosti omezit používání chemikálií – saponáty, které lejeme do van, sprchových koutů a záchodů. Není tím myšleno žití ve špíně, ale pořídit si nějakou ekologičtější variantu těchto prostředků. A takhle bychom mohli pokračovat. Určitě se najde mnoho dalších nápadů, jak by se dalo zamezit znečišťování. Co se honí hlavou vám? Napište nám do komentáře svůj názor, těšíme se na ně!
je to mazec to znečištění
Pingback:Dopady sucha - jaké jsou a jak se suchem bojovat? - Panda1709.com