Kostel Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře

Kostel Santa Maria delle Grazie se nachází v Italském velkoměstě Miláno a mimo jiné ho proslavila neslavnější nástěnná malba světa „Poslední večere“ od Leonadra da Vinciho.

Kostel Santa Maria delle Grazie – Historie

Stavba kostela

Stavbu kláštera a kostela na tomto místě objednal Vévoda Milana Francesco I. Sforza. Na místě dnešního kostela stála již dříve menší kaple, která byla zasvěcená Panně Marii. Celá stavba trvala několik desetiletí a dokonce byla několikrát přerušena. V roce 1469 se kostel povedlo dokončit.

Nedlouho po dokončení kostela rozhodl Ludovico Sforza, že tato budova bude sloužit jako rodinné pohřebiště a v roce 1490 došlo k další velké úpravě kostela.

Kostel Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře - Milano - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Kostel Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře – Miláno – Itálie

Poslední večeře – Leonardo da Vinci

Nejslavnější nástěnná malba světa Poslední večeře vznikla pravděpodobně v letech 1495 a 1498. Malbu si objednal Milánský vévoda Ludovico Sforza a autorem byl Leonardo da Vinci. Obraz představuje poslední večeři Ježíše Krista s apoštoly. Leonardo da Vinci na tomto obraze mistrovsky zachytil zděšení apoštolů, když Ježíš řekl, že jeden z nich zradil.

Rozměry obrazu jsou 4,6 x 8,8 metrů a Leonardo ho maloval více než tři roky. Autor sice nemaloval nepřetržitě, protože v tomto období stihl další díla, přesto se odhaduje, že mu malba trvala více, než rok a půl.

Než se našel v 19. století zápisník Leonarda da Vinciho, byl na obraze identifikován pouze Ježíš, Jidáš, Petr a Jan. V zápisníku měl Leonardo napsaná jména celkem 9ti apoštolů.

Jidáš je jediný, který má loket na stole a odtahuje do záklonu směrem od Ježíše. Leonardo prý několik dní stál před kostelem a čekal, až projde člověk s dostatečně darebáckou tváří, kterou by použil pro malbu Jidáše. Apoštol Petr drží v ruce nůž a pravděpodobně nabádá Jana, aby se Ježíše zeptal, kdo ho zradí.

V letech 1978 až 1999 proběhlo několik pokusu o restaurování obrazu. V roce 1999 byl znovu zpřístupněn veřejnosti, ale vstoupit do místnosti se mohlo jen na 15 minut.

Ukřižování Krista

V roce 1543 vznikla další slavná malba umístěná v tomto kostele. Jde o obraz Ukřižování Krista. Tento obraz byl ukraden francouzskými vojsky v roce 1797 a nyní ho můžete vidět v Louvre.

Nálety v roce 1943

Za druhé světové války byl kostel velmi vážně poškozen během náletů anglo-amerických spojenců. Během náletů byl poškozen téměř celý kostel a jako by zázrakem, se právě nejvzácnější malba v kostele „Poslední večeře“ zachovala. Tomuto zázraku šli obyvatelé Milána hodně naproti. Existuje dobová fotografie z roku 1943, kde je zřejmé, že celá zeď, kde se nachází vzácná malba, byla ještě před nálety zakryta a podepřena. Možná jen díky tomu se nám toto vzácné dílo dochovalo. Po válce byl kostel z velké části zrekonstruován.

Kostel Santa Maria delle Grazie dnes

V současné době slouží kostel jako sídlo Dominikánského kulturního centra. Pořádají se zde konference na témata spirituality, filozofie, umění, literatura a sociologie. Také se zde pořádají hudební koncerty a umělecké výstavy.

Kostel Santa Maria delle Grazie – památka UNESCO

Kostel Santa Maria delle Grazie byl v roce 1980 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a to včetně nástěnné malby Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

1 komentář: „Kostel Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře

  • Červen 13, 2019 (8:17 am)
    Permalink

    Moc pěkné. Ten kostel má své kouzlo

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *