Slon indický – největší ohrožený suchozemský savec
Slon indický bohužel také patří na seznam nejohroženějších savců na světě. Za posledních 75 let se populace těchto majestátních chobotnatců snížila zhruba o polovinu. Odhaduje se, že ve volné přírodě zůstává méně než 50 000 jedinců.
Proč je vlastně slon indický ohrožený?
Vzhledem k enormnímu růstu indického obyvatelstva se těmto slonům rapidně zmenšuje životní prostor a také se zhoršuje životní prostředí. Často dochází ke konfliktům slonů a lidí kvůli jídlu (sloni ničí obyvatelům úrodu, protože sami mají hlad). Další velkou hrozbou pro slony je pytláctví – pytláci je zabíjejí kvůli slonovině, která je v nelegálním obchodu velmi ceněna. Na ochranu slonů bylo v Indii zřízeno několik rezervací, kde stáž hlídá, aby se jim nic nestalo. Doufejme, že tento krásný savec z povrchu zemského nevymizí.
Slon indický a zajímavosti
- Slon indický je hned po slonovi africkém druhý největší suchozemský živočich.
- Ve volné přírodě se může dožít i více než 60 let.
- Samice slona indického měří okolo 2,2 metru na výšku (po ramena), samec okolo 2,7 metru (po ramena). Na délkou mohou mít sloni i více než 6 metrů. Dospělá samice váží okolo 2,2 tuny, dospělý samec může vážit až 5,5 tuny.
- Slonice se pohybují ve stádech o 6-8 kusech, kde hlavou je nejstarší a nejzkušenější slonice. Členové stáda jsou mezi sebou spřízněni. Sloní samci jsou po odrostení ze stáda vyhnáni a pohybují se samostatně.
- Samice přivádí na svět přibližně každé 2 až 4 roky jedno mládě. Březost u slonic trvá 18-22 měsíců. Pohlavní dospělosti sloni dosahují mezi 8-13 lety. Slonice si s péčí o mládě vypomáhají.
- Sloni využívají své uši jako „větráky“ – díky mávání se snaží ochlazovat. Když je velké horko, tak k tomu využívají i vodu, kterou si pomocí chobotu stříkají po celém těle, nebo se v ní koupou.
- Typickým znakem slonů je jejich chobot, který obsahuje cca 100 000 různých svalů.
- Chobot slonům slouží k nejrůznějším činnostem. Pomocí chobotu slon dýchá, čichá, troubí, pije, dotýká se, komunikuje, brání se i útočí a zvedá nejrůznější věci, především tedy potravu, kterou si podává do úst.
- Do chobotu je dospělý slon indický schopen nabrat až 7,5 litru vody najednou.
- Slon indický má chobot zakončený jedním „prstíkem“ (na rozdíl od slona afrického, ten tam má 2), který slouží ke sbírání drobnějších předmětů.
- Slon indický jí převážně kořínky, trávu, ovoce a kůru stromů. Za den může dospělý jedinec spořádat přes 130 kg potravy a vypít až 190 litrů vody.
Angličtina na cesty
Další ohrožení savci – přečtěte si o gorilách či levhartovi
díky za článek musím o slonech dělat referát do školy, tak se hodil