Botanická zahrada města Padova

Botanická zahrada města Padova (italsky: The Orto Botanico di Padova) byla založena již v roce 1545 benátskou republikou a jde o nejstarší botanickou zahradu na světě, která zůstala od založení na stejném místě. Zahrada byla sice dvakrát přesunuta, ale k poslednímu přesunu došlo v roce 1591, což k držení tohoto rekordu stačí. Krom toho, že jde o nejstarší botanickou zahradu je také unikátní svou rozlohou. Nejde sice o žádný rekord, ale 22.000 metrů čtverečných je opravdu velká plocha.

Zahrada je spojena s universitou města Padova (University di Padova), takže krom atrakce pro turisty slouží i k vědeckým účelům. Zároveň je považovaná za originál, co se botanických zahrad týče. Na tomto místě se zrodila věda kolem pěstování rostlin z jiných koutů světa.

Botanická zahrada města Padova – Historie

Zdejší Botanická zahrada byla založena na v době benátské republiky (Padova se nachází asi 40 km od Benátek). Hlavní záměr benátského senátu bylo pěstování rostlin pro výrobu léků. Zároveň se zde mělo zkoumat, které další rostliny mohou pomoci při léčbě nemocí. Již v prvopočátku zahrada sloužila i studentům zdejší university. Padovská universita byla založena již v roce 1222 a jde o jednu ze světově nejuznávanějších universit.

Botanická zahrada města Padova - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Botanická zahrada města Padova – Itálie

Zdejší zahrada vzkvétala hlavně díky Benátkám. V období benátské republiky přijížděla do Benátského přístavu spousta lodí z celého světa a benátští kupci si nechali dovážet vzácné rostliny, které pak umístili právě do zdejší botanické zahrady. Zdejší zahrada tak získala velkou výhodu v mnoha odvětvích výzkumu rostlin, které v Evropě nerostou.

Dnes slouží botanická zahrada města Padova hlavně ke studijním a vědeckým účelům. I díky této zahradě vzkvétá i zdejší universita, která má v blízkosti velké množství vzorků z celého světa. Zahrada přispívá k rozvoji moderní botaniky, chemie, medicíny a v posledních letech i ekologie.

Architekt botanické zahrady

Někdy se za hlavního architekta považuje Andrea Moroni, který se proslavil návrhem hned několika staveb v městě Padova a v blízkém okolí. Ale vlastně ani není jasné, proč se mu přisuzuje i toto dílo. Ve skutečnosti měl návrh na svědomí benátský šlechtic Daniele Barbaro. Spousta prvků zahrady se dochovala do dnes, což je zřejmé z mnoha obrazů z období benátské republiky.

Větší změna byla provedena v 16. století, kdy během rekonstrukce zavlažovacího systému zahrady bylo doplněno mnoho fontán. Fontány zahradě dodávají ještě větší svěžest.

Botanická zahrada města Padova – světový unikát

V zahradě je umístěno více než 6.000 druhů rostlin, které jsou přehledně roztříděné do mnoha kategorií. Spousta s těchto unikátních druhů patří mezi velmi ohrožené druhy a některé z nich jinde v Evropě neuvidíte.

Ze všech nejstarší je zdejší sbírka léčivých rostlin, které v prvopočátku motivovaly senát benátské republiky zahradu založit. Mezi poslední založené sbírky patří sbírka jedovatých rostlin, které se v poslední době hojně používají při vývoji moderních léků.

Další sbírky: hmyzožravé rostliny, orchideje, vodní rostliny, skalničky a mnoho dalších.

Nejstarší strom

Botanická zahrada města Padova ještě nedávno vlastnila Vitex agnus-castus, který zde rostl nejméně od roku 1550, ale bohužel v roce 1984 uhynul. Od té doby je nejstarším stromem zahrady palma „Goethe palm“ z roku 1585. Palma dostala jméno podle tohoto slavného básníka, protože ji zmiňuje v jedné ze svých básní.

Botanická zahrada města Padova na seznamu UNESCO

Padovská botanická zahrada je opravdu unikátní sbírka rostlin z několika koutů světa a také je zajímavé sledovat původní vzhled z konce 16. století. Pro svou jedinečnost byla v roce 1997 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

5 komentářů: „Botanická zahrada města Padova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *