Jeskyně Vilenica – nejstarší jeskyně s prohlídkou
Jeskyně Vilenica (slovinsky: Vilenica jama, anglicky: Vilenica cave) – nádherná bohatě zdobená jeskyně, kterou najdete nedaleko obce Lipica v západní části Slovinska. Jde o nejstarší jeskyni, kde se konají prohlídky v Evropě a možná i na světě.
Jeskyně Vilenica – nejstarší jeskyně s prohlídkou
Jde o nejstarší jeskyni v Evropě a pravděpodobně i na světě, kde se konají pravidelné prohlídky. První prohlídka se zde konala už v roce 1633.
Návštěvní kniha zde byla vedena od roku 1821 a do roku 1889 v ní bylo napsáno přes 2000 záznamů o návštěvách různých osobností. Tato kniha se dnes nachází v jeskyni Postojna.
Ještě předtím než byla zavedena návštěvní kniha existují důkazy o návštěvách následujících:
- Leopold I., římský císař – který v roce 1660 navštívil krom jeskyně Vilenica i hřebčín Lipica.
- Ferdinand I.- sem přijel na prohlídku v roce 1790
- Leopold II., římský císař, rakouský arcivévoda – zde byl dokonce dvakrát a to v letech 1790 a 1791
- František I., rakouský císař – další z panovníků, který přijel obdivovat krásy jeskyně dvakrát a to v letech: 1816 a 1818
- Fridrich Augustus II. – přijel v roce 1836 a o jeho návštěvě existuje v knize zápis
Jeskyně Vilenica – Popis
Jeskyně Vilenica byla vytvořena v blízkosti vesnice Lipica. Jeskyně je bohatá na skalní útvary, které uvidíte od první haly jeskyně. Hojnost výzdoby se zvyšuje s tím, jak půjdete více do nitra jeskyně. Hojnost skal, slagmitů a stalagnátů je důkazem o pokročilém věku jeskyně. Přesný věk je ve skutečnosti stále neznámý, stejně jako informace, které řeka zanechala na stěnách jeskyně. Z geologických průzkumů je zřejmé, že v minulosti byla jeskyně zatopena. Vchod do jeskyně vznikl v době, když se zhroutil její strop. Obří kužel trosky je zde stále dobře patrný a připomíná nám zhroucení stropu. Také nám pomáhá sestoupit do první komory příhodně nazvané Taneční síň.
Hlavní atrakcí komnaty je mohutný tmavě šedý sloup nazvaný Moor. Po tom, co projdete Taneční sál, se dostanete do chodby, která někde stoupá a dostáváte se až 30 metrů pod povrchem. Postupně se dostanete do několika komor: nejprve do Avenue of Dripstones, pak do Červené místnosti a nakonec do Pohádkové haly. Poslední komora přístupná turistům se jmenuje Sál pro víly. Poté jeskyně strmě klesá do části pojmenované Fabris s mnohem menšími místnostmi a četnými chodbami s horší přístupností. Dno jeskyně najdete až 191 metrů pod povrchem. Celá jeskyně je dlouhá více než kilometr, ale pouze 450 metrů je osvětlených a přístupných pro návštěvníky.
Jeskyně Vilenica – Inspirace
Benátský básník Giuseppe Campagnioni byl natolik inspirován rozmanitostí a barevností výzdoby jeskyně, že napsal o zdejší jeskyni epickou báseň, kterou věnoval své snoubence Aspasii.
Jeskyně Vilenica – Otevírací doba
- Duben – Říjen – prohlídky se konají každou neděli v 15 h a 17 h.
- Listopad – Březen – prohlídky se konají pouze pro větší skupiny a po předchozí rezervaci
Jeskyně Vilenica – Ceny vstupenek
- Dospělí – 10 euro
- Děti – 5 euro
Jeskyně Vilenica – Přesná poloha
GPS souřadnice: 45.6744831N, 13.9118106E.
🙂 ta basen je dobrá
která básen
🙂