Lagazuoi – tunely ve skále z První světové války

Lagazuoi tunely se nacházejí v jedné z nekrásnějších oblastí Italských Dolomit. Krom krásných hor v okolí, zde můžete navštívit perfektně dochované muzeum z První světové války. Celá hora se někdy nazývá Muzeum První světové války.

Po cestě ze sedla Falzarego (2105 m.n.m.) na vrchol hory Lagazuoi (2756 m.n.m.) můžete potkat téměř vše, co k bojům z první světové války patřilo. Uvidíte jednoduché příbytky, štoly vykopané do zdejších skal, hnízda pro kulomety, i další zbraně, které se zde používaly a hlavně skalní okna s nádherným výhledem na okolní hory. Největší atrakcí tohoto místa jsou skalní tunely, které máte možnost navštívit, tedy aspoň ty nejdůležitější trasy. Trasy, které jsou nebezpečné, nejsou dnes veřejnosti přístupné.

Cesty na vrchol Lagazuoi (2756 m.n.m.)

Všechny cesty na vrchol Lagazuoi začínají v sedle Passo Falzarego, kam dojedete asi po hodině cesty z dálnice A22, když sjedete u Italského městečka Brixen.

V sedle Passo Falzarego najdete několik možností k parkování, kostelík, zastávku autobusu, ukazatele směřující k vrcholu Lagazuoi a také lanovku.

Lagazuoi lanovkou

Jde sice o nejnudnější způsob, jak se na vrchol hory můžete dostat, ale pokud chcete jen nahoru nebo máte zdravotní omezení, tak Vám lanovka přijde vhod. I když pojedete lanovkou, tak se Vám naskytne nádherný pohled na okolní vrcholky. Bohužel přijdete o možnost vidět většinu válečného muzea po pěší cestě na vrchol. Na vrcholku hory si můžete udělat menší nenáročnou procházku kolem některých pozůstatků první světové války a pak se nechat lanovkou odvést do sedla Passo Falzarego.

Lagazuoi kamennou cestičkou kolem skal

Na vrchol hory se můžete dostat také značenou cestou, která obchází „zkratku“ v podobě sítě tunelů. Pokud trpíte klaustrofobií a chcete vidět alespoň něco z válečného muzea, tak je toto pro Vás ta ideální varianta.

Na rozcestníku (GPS souřadnice 46.5216497N, 12.0104678E) je důležité se vydat cestou doprava (pokud se vydáte doleva, tak půjdete cestou, kde budete muset zdolat menší nenáročnou ferratu – pokud nejste zrovna zkušení lezci, tak by se Vám zde hodilo ferratové vybavení). Pravá cestička Vás povede podél skal, ve kterých jsou vykutány tunely a trochu oklikou se dostanete až na vrchol. Po cestě uvidíte několik zákopů, jednoduchých obydlí, ale i na zdejší poměry luxusní obydlí pro velitele. Vzhledem k tomu, že zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce těchto válečných artefaktů, tak uvnitř najdete dobové předměty, díky kterým se částečně vžijete do podmínek, které zde vojáci měli.

Lagazuoi feratou

Horu můžete zdolat i pomocí krátké ferraty. Tentokrát se na rozcestníku (GPS souřadnice 46.5216497N, 12.0104678E) vydáte doleva. Cesta je podstatně kratší, ale stoupání je o hodně ostřejší. Navíc o zdolání několika příkrých úseků dojdete ke krátké ferratě. Pro zdolání ferraty doporučujeme klasické ferratové vybavení včetně helmy. Cestou na vrchol nečekejte tolik válečných staveb jako na předchozí trase. Alespoň část válečného muzea uvidíte na vrcholu hory.

Lagazuoi štolou z první světové války

Cesta k štolám z první světové války začíná v sedle Passo Falzarego a na rozcestníku (GPS souřadnice 46.5216497N, 12.0104678E) se vydáte doprava. O kousek dál u dalšího rozcestníku (GPS souřadnice 46.5244678N, 12.0151939E) už uvidíte pořádnou díru ve skále. Ani nebudete potřebovat ukazatel a hned Vás napadne, kudy vede cesta. Tady začíná hlavní atrakce tohoto místa a důvod návštěvy většiny turistů.

K tomu, abyste si prošli tyto tunely, sice nutně nepotřebujete ferratové vybavení, ale určitě se Vám bude hodit helma a naprosto nutná je čelovka. Někdy půjdete stovky metrů bez skalního okna a bez čelovky by se cesta stala hodně nebezpečnou.

V případě deštivého počasí se Vám může hodit i ferratové vybavení. Jste sice před deštěm chráněni, ale voda do tunelů nateče a podlaha štoly je pak mokrá. Vzhledem k tomu že cesty jsou příkré, tak je bezpečnější se zajistit o ferratové lano, které je zde u všech nebezpečných úseků přichystáno. Krom čelovky a helmy se Vám budou hodit dobré boty, které musí mít dobrou podrážku, aby Vám to neklouzalo.

Několikrát po cestě narazíte na skalní okna, ze kterých se Vám naskytne krásný výhled na okolní hory. Někdy budete muset vylézt po žebříku a jindy zase narazíte na jeskyně, kde kdysi vojáci přespávali. Docela často najdete vstup do další štoly, která bude zavřená. Bohužel ne všechny tunely byly vyhodnoceny jako bezpečné, takže zůstávají veřejnosti uzavřeny. Do těchto míst se díky zábranám nedostanete. I tak Vám zůstává k dispozici docela velká sít tunelů a i když nejrychlejší cesta trvá méně, než hodinu, tak tu můžete strávit i celé dopoledne.

Po zdolání cesty se dostanete kolem stanice lanovky a chaty Refugio Lagazuoi k vrcholu hory. Pokud se Vám líbila cesta nahoru a válečné artefakty po cestě, tak se Vám jako cesta dolů bude nejvíce zamlouvat druhá varianta „kamennou cestičkou“.

Průsmyk Passo di Valparola

Možná Vás napadne, že jsou zde tři super varianty cesty nahoru, jednu z nich můžete použít jako cestu dolů a ještě jedna cesta dolů Vám tu chybí, ať nemusíte stejnou cestou. Jako druhá varianta pro cestu dolů se nabízí cesta směrem k pevnosti Tre Sass, která se nachází asi 2 km od sedla Passo Falzarego po silnici SP24. Zbytek cesty do výchozího bodu passo Falzarego budete muset projít právě po této silnici.

Domluvíte se německy

I když se tato oblast nachází asi 110 km od hranic s Rakouskem, tak zde stále žije spousta lidí, kteří umí mluvit perfektně německy. Dokonce se tu domluvíte lépe německy než italsky.

Příběhy První světové války kolem vrcholu Lagazuoi

V těchto místech se odehrávala spousta bitev doslova o každý metr mezi Itálií a Rakouskem. Mnoho příběhů z těchto bojů se do dnes nedochovalo, ale něco málo přece …

Cigarety mohou zabíjet

V jedné fázi boje se vojáci vzájemně snažili vyhodit do vzduchu. Zatímco Italové měli vykopané štoly do zdejších skal, tak Rakousko mělo obsazenou daleko lepší pozici. Štolou se Italské straně povedlo dopravit velké množství výbušnin, bohužel pro Italy jim velká část z nich bouchla ještě v meziskladu. Pravděpodobně to způsobil voják, který si u výbušnin zapálil cigaretu.

500 metrů vysoká štola

Pokud se rozhodnete zdolat vrchol hory pomocí tunelů z První světové války, tak uvnitř tunelů zdoláte převýšení cca půl kilometru. Po tom co vyjdete ven, tak si možná řeknete jaké to asi je, jít nahoru a mít na zádech desítky kilogramů výbušniny? Nebo jaké to asi je, pokud jste součástí mužstva, které má za úkol tuto štolu zprůchodnit? Je těžké se vžít do životů tehdejších vojáků. Naše generace si válečné hrůzy, kdy v bitvách umírají tisíce mladých mužů, vůbec nedovede představit. Výstup na horu Lagazuoi Vám aspoň částečně k představě té doby dopomůže.

Hora Lagazuoi – Sportovní lezení

Nedaleko vstupu do válečných štol se nachází přes 25 horolezeckých tras několika hlavně menší a střední obtížnosti. K nachystaným horolezeckým stěnám se dostanete ze sedla Passo Falzarego asi po 25 minutách chůze do kopce. Výška tras se pohybuje od 15 do 30 metrů a obtížnost je značena 4a – 7b (ale většina z nich je 5b). Zdejší trasy jsou vhodné i pro začátečníky.

cestování itálie - dolomity - válečné muzeum Laguzoi - Hora Lagazuoi - Sportovní lezení
Hora Lagazuoi – Sportovní lezení

Zdroj: dolomiti24. it

Mapa Lagazuoi a okolí

cestování itálie - dolomity - válečné muzeum Lagazuoi - Hora Laguzoi - mapa
Hora Lagazuoi – mapa

Zdroj: dolomiti24. it


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

7 komentářů: „Lagazuoi – tunely ve skále z První světové války

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *