Hadriánova vila – letovisko bohatých Římanů

Hadriánova vila je velkolepá stavba, kterou najdete nedaleko od města Tivoli (asi 30 km na východ od hlavního města Řím). Nechal ji postavit Římský císař Hadrián a stavba je památkou UNESCO.

Hadriánova vila – Historie

Vilu nechal postavit jeden z nejslavnějších vládců starověkého Říma – císař Hadrián. Postavit tento obrovský komplex trvalo téměř 15 let. Stavba proběhla v letech 118 až 133 našeho letopočtu v tehdejším městě Tibur (dnes se toto město jmenuje Tivoli).

Hadrián si toto místo vybral hlavně díky malebné venkovské krajině v okolí Tiburu. Hadrián si toto místo oblíbil natolik, že nakonec vládl po většinu času právě ze své vily. I jeho předchůdci si v minulosti stavěli svá obydlí někde mimo Řím, ale vždy hlavní sídlo zůstávalo v hlavním městě říše.

Několik nástupců Hadriána si vilu také oblíbilo a hojně ji používaly. Šlo hlavně o císaře: Antoninus Pius (138–161), Marcus Aurelius (161–180), Lucius Verus (161–169), Septimius Severus (193-211).

V dobách úpadku Římské říše ve 4. století, došlo i k úpadku vily a částečně i k rozkradení vzácných soch a mramoru. I přes to tam spousta mramoru ještě zůstalo. Později byla vila používána jako skladiště. V 16. Století kardinál Ippolito II d’Este odstranil zbytky soch a mramoru z Hadriánovy vily a použil ji pro výzdobu svého obydlí, které se nachází poblíž.

Hadrianova vila - letovisko bohatých Římanů - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Hadriánova vila – letovisko bohatých Římanů – Itálie

Hadriánova vila – co zde můžete vidět

Jde o rozsáhlý objekt, kde najdete mnoho bazénů, koupališť, fontán v kombinaci zahrad a oddělených zemědělských půd, které měli zajistit dostatek jídla, aby nebylo nutné vilu zásobovat zvenčí. Místo si Hadrián vybral díky tomu, že je bohaté na vodní zdroje, což okolní krajině dodává svěžest a zelený nádech.

Celý komplex obsahuje více než 30 budov, které se nacházejí na ploše cca 1 km2. Podle Hadriánova životopisu nechal pojmenovat budovy podle míst, která navštívil na svých cestách, ale většina názvů se na mapách tehdejší Římské říše nepodařilo najít. I proto někteří vědci pochybují nad pravostí Hadriánova životopisu, stejně tak považují za nemožné v této době navštívit tolik míst.

Některé z budov se ale podařilo identifikovat. Například bazén (Canopus) a umělá jeskyně Serapeum. Egyptské město jménem Canopus opravdu existovalo. Šlo o místo, kde byl chrám jménem Serapeum zasvěcen bohu Serapisovi.

Řecké divadlo (Teatro Greco)

Nachází se hned u vstupní brány, takže to bude první budova, kterou uvidíte. Jde o klasické Řecké divadlo s půlkruhovým hledištěm a čtvercovým pódiem.

Casale del Fontanile (Fontanile di Palazzo)

Jde o pramen, který pravděpodobně dodával vodu do třetiny celého objektu.

Nymphaeum

Kruhový chrám dórský chrám, který byl zasvěcen Venuši.

Císařský palác (Palazzo Imperiale)

Velká budova se spoustou místností – uprostřed Císařského paláce byl obdélníkový dvůr obklopený sloupy. U většiny místností se archeologům nepodařil určit, k čemu sloužily. Jednou z výjimek je knihovna, kde byly nalezeny i místo pro ukládání svitků papyrusu. Další místností, která se povedla identifikovat je velká jídelna. Některé mramorové panely z této budovy jsou uloženy v muzeích ve Vatikánu a Berlíně. Většina těchto panelů zobrazovala idylické krajiny, scénické masky nebo šelmy.

Gladiátorova aréna

Jde pouze o hypotézu, že tato budova sloužila pro gladiátorské zápasy, ale na jiném místě byla nalezena velmi podobná budova, která pro gladiátorské zápasy sloužila, proto se tato funkce přisuzuje i této budově.

Řecká knihovna (Biblioteca Greca)

Dvě velké čtvercové haly ozdobené obdélníkovými výklenky, které pravděpodobně sloužily k ukládání knih. Velikost budovy jen svědčí o tom, jak důležité pro Hadriána bylo vzdělání. O důležitosti této budovy svědčí i bohatá výzdoba.

Latinská knihovna

Další knihovna, která opět dokazuje Hadriánem kladený důraz na vzdělání. Budova má dva velmi podobné sály jako Řecká knihovna. Podobné bylo i ukládání knih. Stejně jako Řecká knihovna má i Latinská knihovna bohatou knihovnu.

Hospitalia

Budova s nádherně zdobenou podlahou. Pravděpodobně byla podobná výzdoba i v dalších místnostech komplexu, ale v této budově se dochovala ve výborném stavu. Mozaiková výzdoba na podlaze zobrazuje geometrické a rostlinné motivy.

Zlaté náměstí

Toto náměstí se využívalo hlavně pro slavnosti a jiné významné příležitosti. Náměstí je lemováno ozdobnými sloupy a fontánami. Na chodnících můžete vidět různé geometrické tvary.

Hadriánov vila – Velké lázně

Na rozdíl od většiny jiných lázní ze stejného období, zde nebyla část pro ženy. Někteří historikové proto pochybují o Hadriánově sexuální orientaci. Stejně tak není jasné, zda ženy měly do komplexu Hadriánovy vily přístup.

Hadriánova vila – Malé lázně

Není úplně zřejmé, zda šlo o další lázně nebo šlo o lázně pro ženy, což by se protiřečilo s teorií, že od vily neměly ženy přístup.

Hadriánova vila – Apollonův chrám

Jedna z nejlépe zachovaných budov v této části komplexu. Velká kruhová budova o průměru větším, než 12 metrů, ze které stojí přibližně polovina. V některých dokumentech se píše o tom, že na střeše chrámu byla dříve velká kopule, ale na podlaze chrámu nejsou žádné stopy po zřícení střechy. Historikové se do dnes nemohou shodnout na tom, zda kopule chrámu nebyla dostavena nebo se rozebrala.

Hadriánova vila – Serapidův chrám

Jde o kopii Serapidiova chrámu, který Hadrián viděl při své cestě do Egypta v Alexandrii.

Hadriánova vila – památka UNESCO

V roce 1999 byla vila zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Hadrián (Publius Aelius Hadrianus)

Hadrián (Italsky celým jménem Publius Aelius Hadrianus) Římský císař, který žil v letech 76 – 138 našeho letopočtu. Byl jmenován císařem krátce před smrtí svého předchůdce Trajána v roce 117. Šlo o tak zvaného adoptivního císaře. Tedy Hadrián nebyl syn Trajána, ale Traján si ho vybral za svého nástupce.

Podle všeho byl Hadrián Trajánův dlouholetý spolupracovník, kterého si velmi vážil, ale i přes těžkou nemoc se zdráhal jmenovat ho svým následovníkem. To, že jmenoval Hadriána svým nástupcem krátce před smrtí, dosvědčila pouze Trajánova manželka. Tato vedlo k spekulacím, že vdova udržovala před smrtí manžela s Hadriánem poměr. Toto se sice asi nepodaří dokázat, ale z dostupných dokumentů je zřejmé, že k sobě měli velmi blízko. Hadrián měl za manželku Trajánovu neteř, což později Hadrián použil jako jeden z důkazů, že Traján chtěl, aby se stal následníkem trůnu.

Za svého panování se Hadrián proslavil tím, že většinu administrativních prací převedl z rukou šlechty do rukou profesionálních úředníků. Tím si získal mnoho nepřátel v senátu, protože tak oslabil vliv tehdejší šlechty.

Hadrián byl považován za jednoho z nejmírumilovnějších císařů Říma. Zatímco jeho předchůdce nechal táhnout své vojska do Arménie a Mezopotámie, Hadrián toto tažení hned v počátku své vlády zrušil. Důvodem byla logistická složitost a nutnost udržování vojska daleko od Říma.

Na místo vedení válek se mnohem více soustředil na cesty po své říši – šlo vlastně o jednoho z prvních turistů. Krom záliby v turistice si zakládal na umění a nechal postavit hned několik důležitých staveb. Nejvýznamnější z nich se dochovali do dnes. Jsou to Andělský hrad, který použil jako své mauzoleum a právě Hadriánova vila v Tivoli.


www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

3 komentáře: „Hadriánova vila – letovisko bohatých Římanů

  • Červen 11, 2019 (10:24 am)
    Permalink

    toto je teda pecka, po koloseu v Itálii nejlepší

    Reagovat
  • Červen 11, 2019 (11:46 am)
    Permalink

    Potřebovala bych přespat v Římě a ideálně u někoho kdo umí česky? nevíte o někom? Mám hrůzu s toho, že se nedomluvím, protože Italsky neumím ani slovo. K

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *