Gorily – krásné, majestátní, ale ohrožené
Gorily patří jednoznačně mezi nejohroženější savce na světě, zejména gorily nigerijské a gorily horské. Uvádí se, že goril nigerijských zbývá méně než 300 kusů a goril horských okolo 1000 posledních kusů. Je to velice smutné zjištění, i vzhledem k tomu, že gorily jsou hned po šimpanzích naši nejbližší příbuzní. Mají s námi společných téměř 98 % DNA. Proč vlastně patří mezi nejohroženější savce? Odpověď je poměrně jednoduchá – člověk jim krade jejich přirozené prostředí.
Proč jsou gorily ohrožené?
Například gorily horské běžně obývají africké deštné pralesy ve výšce okolo 2650 – 4000 m.n.m. Ale jelikož je člověk nutí kvůli kácení pralesů ustupovat (ještě výš), je jejich přežití mnohem složitější. Ve vyšších nadmořských výškách klesají teploty příliš nízko, což způsobuje těmto lidoopům např. zápal plic. Pozitivní zprávou je, že za posledních cca 15 let se podle některých dostupných informací zvýšila populace goril horských z necelých 700 kusů na současných odhadovaných cca 1000 jedinců. Ale i přes to nemají gorily horské stále vyhráno.
Gorily nigerijské mají podobný problém, akorát že nežijí v takových výškách. Nicméně už jen proto, že obývají v podstatě pouze část Nigérie, kde v 60. letech probíhala občanská válka, byly tito primáti téměř vyhubeni. Doufejme, že se je ještě podaří zachránit – je nutné chránit hlavně deštné pralesy, ve kterých žijí.
Gorily a zajímavosti
- I přes to, že např. gorila horská měří až 2 metry (samec, samice většinou nepřesáhne 150 cm) a váží až 200 kg (opět samec, samice cca i o víc než polovinu méně), mláďata se nerodí těžší než 2 kg.
- Ve volné přírodě se gorila horská dožívá okolo 35 let, pohlavní dospělost začíná okolo 10 let. Mláďata většinou mají co 4 roky (téměř 9 měsíců březost a další 3 roky mládě žije s matkou).
- Gorily se učí zejména nápodobou (podobně jako děti) – snaží se odkoukat od matky a dalších členů tlupy, které druhy zeleně jsou jedlé, které nikoli, aj.
- Tito lidoopi stráví přibližně 30 % dne krmením, 30 % přemisťováním se a zbytek odpočinkem.
- Strava goril je převážně vegetariánská (jen občas sní i nějaký hmyz apod.) a dospělý jedinec dokáže zkonzumovat až 20 kg potravy denně. Díky velkému obsahu vody v rostlinách už nepotřebují tolik pít.
Pingback:Levhart mandžuský - nádherný, ale téměř vyhubený - Panda1709.com
Pingback:Orangutani - krásní, inteligentní a přesto ohrožení - Panda1709.com
Pingback:Slon indický - největší ohrožený suchozemský savec - Panda1709.com