Fontána de Trevi – nejkrásnější fontána na světě
Fontána de Trevi (Trevi Fountain) je po monumentálním Koloseu a muzeu starověkých budov Forum Romanum nejnavštěvovanější památkou Říma. Fontánu de Trevi můžete navíc navštívit zcela zdarma, takže sem zavítá možná ještě více turistů, než na slavnější památky nedaleko od fontány.
Obsah
Kdy je nejlepší fontánu navštívit?
Zatímco například Koloseum je přístupné pouze pro maximální počet 3000 návštěvníků, tak Fontána de Trevi žádné takové omezení nemá. V letních měsících to kolem fontány vypadá jako by tam dávali něco zadarmo. Všichni chtějí přijít co nejblíž, mít nejlepší fotku na svůj profil a vzniká tak docela nepříjemná tlačenice. Proto doporučujeme si sem zajít v nočních hodinách. Dá se říct, čím později tím lépe. Už kolem 23 hodiny se docela pohodlně dostanete až k této krásné památce, navíc fontána je osvětlena a uvidíte tak něco, co za dne nemáte šanci vidět.
Další možností jak mít fontánu alespoň trochu pro sebe je si přivstat :-).
Historie fontány
Fontána byla vybudována v letech 1732 až 1762. Podle návrhu slavného Římského architekta Nicoli Salviho se stavěla dlouhých 30 let. O stavbu fontány se nejvíce angažoval papež Klement XII, který stavbu zadal. A dílo se opravdu povedlo, impozantní stavbu o rozměrech 26 metrů na výšku a téměř 50 metrů na šířku obdivují návštěvníci z celého světa.
Uprostřed fontány můžete vidět římského boha oceánu a moří Neptuna (Oceánus), kterého táhnou mořské koně. Krom Neptuna v sousoší najdete i dva tritony, kteří symbolizují klidné a rozbouřené moře.
Mnohem starší než fontána sama je přívodní kanál, který nechal vybudovat Marcus Vipsanius Aggripa již v roce 19 před naším letopočtem. Tento kanál dříve přiváděl pitnou vodu pro většinu Říma.
Fontána de Trevi a její pověst
Věříte na pověsti? A házíte někdy mince do fontán? Dejte si pozor, házení mincí do nejslavnější Římské fontány může změnit Váš život J.
V případě, že do fontány hodíte jednu minci, tak to znamená, že se do Říma jednou vrátíte. Na tomto ještě není nic špatného a myslím, že většina lidí se do tohoto krásného města jistě bude těšit znovu.
Pokud se rozhodnete do fontány hodit hned dvě mince, tak se podle pověsti zamilujete do krásné Italky. Tady už stojí za zvážení, jestli právě krásná Italka je to co v životě chcete. Navíc pověst neříká nic o tom, že se i krásná Italka zamiluje do Vás :-).
Pověst říká i něco o případu, kdy do fontány hodíte tři mince. V tomto případě se budete brzy ženit. O tom, když tam hodíte 4 mince, už pověst nic neříká.
Fontána de Trevi = 3.000 eur za den na charitu
Ať už těmto pověstem věříte nebo ne, tak házení mincí do fontány de Trevi znamená hlavně příspěvek charitu, takže pro dobrou věc. Asi si dovedete představit, že by miliony turistů, kteří ročně navštíví Řím tuto krásnou fontánu, rychle mincemi zaplnili. Fontána není plná mincí, protože se každou noc čistí a mince jdou na charitu.
Průměrně jde na charitu 3.000 eur za den, což je opravdu velká částka (75.000 kč). Měsíčně jde na charitu 2.250.000 kč. Vzhledem k tomu, že v minulosti docházelo ke krádežím mincí, tak u fontány stojí celý den ochranka a nikdo nesmí ponořit ruku do vody.
Pozor na kapsáře
Asi nemohou existovat oficiální statistiky, ale i tak se považuje přeplněné okolí fontány za ráj pro kapsáře. Většina lidí chce do vody chodit třeba jedno euro a sem tam se stane, že zaplatí mnohem více. Pozor na cenné věci si samozřejmě musíte dávat téměř všude, ale zrovna zde je riziko krádeží ještě daleko větší.
Fontána de Trevi ve filmu
Podobně jako Římské Koloseum můžete vidět v několika filmech (nejslavnějším je určitě Gladiátor), tak i nejslavnější Římská fontána filmaře zaujala. Film Three Coins in the Fountain byl natočen již v roce 1954 a byl natočen na motivy pověsti, kterou si můžete přečíst výše. V tomto filmu do fontány hodí mince dívka, která pak najde svou životní lásku.
Další slavný film „Sladký život“ nebo „La Dolce Vita“ od slavného Frederica Felliniho vznikl jen o 6 let později v roce 1960. Film je obecně o krásném životě v italské metropoli a v jedné ze scén se ve fontáně hlavní hrdinové koupou.
je hezké že ty eura nikdo neukradne a jdou na dobrou věc
Pingback:Řím nejlepší památky – TOP 10 - Panda1709.com