Sopka Stromboli – erupce sopky na vlastní oči
Sopka Stromboli najdete nedaleko nejjižnějšího cípu Itálie a také nedaleko od další sopky Etna na ostrově Sicílie. Sopka leží na ostrově stejného jména a dá se říct, že zabírá téměř celou plochu ostrova. Pro Evropany je sopka Stromboli jedinečnou příležitostí vidět erupci sopky na vlastní oči, z bezpečné vzdálenosti a bez cestování například do Indonésie (sopky v Indonésii.)
Obsah
Aktuální informace 3.7.2019: Výbuch sopky 3.7.2019- jeden mrtvý – ostrov je v současnosti pro návštěvníky uzavřen.
Rozloha ostrova je pouze něco málo přes 12 km2. Vrchol sopky je ve výšce 926 m.n.m., ale základna sopky se nachází pod mořskou hladinou v hloubce přes 2400 m. Ostrov je součástí Liparského souostroví. A konkrétně na ostrově Stromboli žije ve vesnicích San Vincenzo, San Bartolo, Picita a Ginostra pouze 350 stálých obyvatel. Většina zdejších obyvatel žije z rybolovu, pěstování vína a v posledních letech z turistického ruchu. Zatímco místních obyvatel na ostrově moc nepotkáte, tak turistů tu bude obzvlášť v hlavní sezóně plno a každý z nich chce vidět opravdový výbuch sopky.
Sopka Stromboli – cesta na vrchol
Stromboli leží na ostrově a na ten se nejprve potřebujete dostat. Lodě sem jezdí z většiny měst po pobřeží v okolí 100 km, takže dostat se na ostrov nebude problém.
Sopka Stromboli jen s průvodcem
V případě se se neuspokojíte pouze trochou kouře z vrcholku sopky, budete se muset vydat až nahoru na vrchol. Ostatně byla by škoda tam nejít, protože výbuch sopky je široko daleko největší atrakce. Pro výstup nahoru budete potřebovat průvodce. Úřady to svazují s bezpečností a bez průvodce můžete maximálně do výšky cca 400 m.n.m, což je pro pozorování toho nejlepšího stále málo. Průvodce se Vám určitě podaří najít. Pravděpodobně si Vás odchytne už při výstupu z lodi nebo možná máte průvodce v ceně výletu. Pokud ne tak přímo ve vesničce San Vincenzo nedaleko od přístavu najdete informační centrum, kde Vám jistě poradí, kde najdete průvodce na vrchol. Služby průvodce včetně zajímavého výkladu stojí 33 až 38 euro (pokud neumíte italsky, tak se rovnou ptejte na průvodce, který umí anglicky).
Výstup na vrchol
Výstup na vrchol sopky začíná většinou 3 hodny před setměním. Sebou si berte kromě dostatku tekutin, oblečení i čelovku, protože návrat bude až za tmy. Důvod je docela prostý. Nejlepší zážitek s pozorování erupce máte v noci, takže průvodci berou výpravy turistů na vrchol těsně před setměním. Cesta na vrchol Vám zabere asi 3 hodiny a to bez zbytečného spěchu. Cestou překonáte převýšení kolem 900 m, ale nejedná se o náročnou cestu, takže na vrchol mohou vyrazit i méně zdatní turisté.
Pozorování erupce sopky
V minulosti sloužila sopka jako přírodní maják Liparského souostroví, který používali námořníci v dobách, kdy ještě nebyla navigace. Sopka Stromboli generuje erupce přibližně čtyřikrát za hodinu. Takže každých cca 15 minut můžete pozorovat tryskající lávu – to stejné mohli pozorovat i námořníci, takže se bezpečně Liparským ostrovům vyhnuli.
Stromboli je jakoby vytvořená pro turistický ruch. Na vrcholu najdete docela pohodlné místo, dá se říct i „pozorovatelnu“, která je téměř dokonale přizpůsobena na výhled do kráteru odkud chrstá láva. Takže erupci uvidíte s toho nejlepšího možného místa.
Sopka Stromboli – erupce sopky na vlastní oči
Strombolská erupce
Podle sopky Stromboli je pojmenován typ erupce. Jde vlastně o docela poklidnou sopku, kdy erupce nastává v pravidelných intervalech, ale není velká. Většina sopečného materiálu, který výbuchem tryská do výšky desítek metrů, vychladne, ještě než dopadne na zem. Navíc erupce většinou nejsou tak silné, aby škodili okolnímu obyvatelstvu.
Sopka Stromboli a její historie
Záznamy o pravidelných erupcích jsou známé až z doby více než 2000 zpět. Vědci odhadují, že sopečná aktivita Stromboli jak ji známe dnes, trvá přes 3000 let. Větší sopečné erupce byly zaznamenány v letech 1919 a 1930. Následně se sopka na delší dobu uklidnila a v roce 2002 došlo k další větší erupci a hlavně uvolnění velké části horniny. Pád horniny do moře způsobil následné vlnobití, které poškodilo několik domů v blízkosti pobřeží.
Další sopky v Itálii
Etna, Vesuv.
Ani jsem nevěděl, že v Itálii je taky aktivní sopka
tolik sopek a tak blízko, začínám se bát
Pingback:Pobřeží Amalfi - Panda1709.com - Panda na cestách
Pingback:Výbuch sopky Stromboli 3.7.2019 - jeden mrtvý - Panda1709.com